poniedziałek, 15 czerwca 2020

Klasa VI F


Temat: Ukryte znaczenie przypowieści o siewcy


Moi Drodzy, 

proszę, otwórzcie podręcznik na str. 251 i przeczytajcie fr. Ewangelii wg Świętego Mateusza 
( Mt 13,1-8)






Notatka w zeszycie

Przypowieść - definicja, cechy

  • Przypowieść, inaczej parabola (gr. parabole = „zestawienie obok siebie”) to – najprościej ujmując – opowieść z ukrytym przesłaniem
  • Parabola jest jednym z najstarszych gatunków literackich mieszczących się w kręgu literatury dydaktycznej
  • Charakterystycznymi cechami przypowieści są: uproszczona fabuła, schematyczne postaci, brak jasno określonego czasu i miejsca akcji, uniwersalizm, obecność alegorii i symboli. 
  • Najważniejszym elementem przypowieści jest jej przesłanie. Rozszyfrowanie przesłania przez czytelnika jest kluczowe dla zrozumienia sensu całej przypowieści.

Uporządkujcie i zapiszcie podane wyrazy: dobra, żyzna gleba; ciernie; droga; skały . Zróbcie to zgodnie z    kolejnością miejsc, na które padało ziarno.

 
     Co się stało z ziarnem?
                                                      
             Odpowiedź                           
 Nadleciały ptaki. Padło na grunt skalisty.        
 Słońce wzeszło. 
 Padło między ciernie. 
 Padło na ziemię żyzną. 

            W " Przypowieści o siewcy" siewca symbolizuje Boga, a ziarno jego naukę. Są ludzie , którzy nie rozumieją słów Bożych ( ziarno zasiane na drodze). Są tacy, którzy słowa przyjmują bez większych przemyśleń ( ziarno zasiane w miejscach skalistych). Są tacy , którym przyjąć Bożą naukę nie pozwala doczesne cierpienie ( ziarno zasiane między cierniami). I wreszcie są ci wszyscy rozumiejący słowa Stwórcy ( ziarno zasiane w żyznej ziemi).

15 komentarzy: