środa, 8 kwietnia 2020

Klasa IV A

Temat: Przed czym czmychnął diabeł?



Moi Drodzy,

dzisiejsza lekcja w większości będzie należała do mnie. 

Nie chcę  Wam nic zadawać na święta, toteż poproszę Was, abyście otworzyli podręczniki na str. 177 i przeczytali balladę Adama Mickiewicza " Pani Twardowska" .

Przeczytajcie, ale nie zapisujcie do zeszytu.

     Ballada Mickiewicza jest tylko jedną z wielu wersji legendy o szlachcicu - czarnoksiężniku Twardowskim. pierwsze podania na ten temat sięgają XVI wieku, lat panowania króla Zygmunta Augusta w Krakowie. Twardowski, szlachcic " po mieczu i kądzieli", mieszkał w Krakowie. Sprzedał duszę diabłu za możliwość spełnienia wszystkich swoich zachcianek. Twardowski miał się spotkać z diabłem w Rzymie , by dotrzymać swego słowa i oddać duszę piekłu. Nie spieszył się jednak, więc diabeł podstępem zwabił go do karczmy " Rzym", aby odebrać swoją zapłatę.Przerażony szlachcic porwał niewinne dziecko z kolebki, by się obronić przed czartem.Na nic jednak wybiegi, obowiązywało go słowo szlacheckie.
             Diabeł porwał Twardowskiego i wylecieli kominem. Kiedy szlachcic spojrzał w dół i zobaczył rodzinne miasto, zrobiło mu się smutno i zaczął śpiewać godzinki do Matki Boskiej. Wtedy poczuł, że nikt go już nie trzyma. diabeł go opuści, a on sam zawisł w powietrzu. Stąd wzięła się legenda o Twardowskim, mieszkającym na Księżycu.

Notatka - proszę zapiszcie

          Ballada " Pani Twardowska" jest utworem wierszowanym, składającym się z 30 strof czterowersowych. Przeplatają się w nim elementy realistyczne i fantastyczne.
Tytuł sugeruje nam, że żona szlachcica jest ważną postacią w utworze. Diabeł przestraszył się jej i uciekł, a więc pani Twardowska uratowała duszę swojego męża.

Plan wydarzeń
1. Podpisanie cyrografu z diabłem na Łysej Górze.
2. Huczna zabawa Twardowskiego w karczmie " Rzym".
3. Nagłe pojawienie się diabła w kielichu.
4. Przypomnienie Twardowskiemu o zawartej umowie.
5. Wspaniały pomysł szlachcica i jego trzy życzenia.
6. Ożywienie konia z herbu dzięki diabelskiej mocy.
7. Kąpiel Mefistofelesa w poświęconej wodzie.
8. Przestawienie diabłu pani Twardowskiej.
9.Ucieczka Mefistofelesa przez dziurkę od klucza.




16 komentarzy: